Jak vybrat jídelní stůl?
Snídaně, obědy, večeře a nejen to. Rodinná setkání a oslavy, vše se koná u jídelního stolu. Je pravdou, že se v poslední době lidé doma málo potkávají. Jídla ve spěchu konzumují u konferenčních stolků v obývacích pokojích. Ale i přesto stále zůstává tím nejdůležitějším místem společného setkání.
Je velmi důležité zhodnotit několik kritérií pro správný výběr jídelního stolu.
Umístění
Jsou domácnosti, které tento stůl mají umístěn přímo v kuchyni. U dalších rodin ho najdete v obývacím pokoji nebo v meziprostoru, kde je kuchyň s obývacím pokojem spojena v jednu velkou místnost.
Podstatný pro správný výběr, je volný prostor, kde bude stůl umístěn. Musí být také pro všechny praktický. Například, aby se k jídelnímu stolu nemuselo chodit přes obývací část. Ideální je, aby navazoval přímo na kuchyň. Pokud tedy již není její součástí.
Vzhled
Vzhled je velmi důležitý. Jídelní stůl dnes už neplní pouze funkci pro stolování. Musí se líbit a zapadnout do celkového konceptu místnosti. Na trhu je k dostání mnoho designových kousků.
Vzhled jídelního stolu můžeme sami lehce dotvořit dekoracemi v podobě barevných běhounů, ubrousků nebo svíček.
K celkovému vzhledu jídelního stolu je také důležitý výběr sedací části. Dají se pořídit nejen typické jídelní židle a lavice, ale i různá křesílka či moderní designové kousky.
A nezapomeňte na stylové doplňky do kuchyně. Které doladí celkový vjem domova.
Materiál
- Dřevěné stoly – měkčí jehličnaté dřeviny, exotické dřeviny, buk, jasan, ořech, dub. Masiv zaručí vysokou kvalitu. Má velmi dlouhou životnost, je bytelný. Dá se lehce mechanicky poškodit, ale zase na druhou stranu se dá také znovu přebrousit a vdechnout mu nový život.
- Lamino – levnější varianta dřeva. V nabídce je nespočet barevných dekorů. Materiál pro hrany vybírejte s označením ABS.
- Deska z dřevovlákna
- Kované stoly – rustikální styl
- Skleněné stoly – nabízí moderní vzhled. Vyrábí se také skleněná deska z tvrzeného skla, které je odolnější. Vyžaduje však častější péči na leštění.
- Kamenné stoly
- Ratanové stoly
- Plastové stoly – mají vzhled skleněných stolů, ale nejsou tak křehké. Oproti sklu jsou odolnější a pohodlnější na údržbu.
- Kombinované stoly z různých materiálů
Barva
Barvu si můžete zvolit dle své libosti. Záleží na interiéru, do kterého stůl vybíráte. U plastu je možnost pořídit svítící stůl, díky fluorescenci některých plastových druhů. U dřeva si můžete nechat vytvořit nádhernou patinu. Určitě je z čeho vybírat.
Rozměr
Rozměr určuje počet členů v domácnosti. Ideální je k aktuálnímu počtu členů připočítat navíc jedno, dvě místa. Pro nečekané návštěvy. Výhodou rozkládacích stolů je, že můžete pořídit menší stůl a když se vás sejde více, stůl jednoduše rozložíte. V tomto případě je pak nutné myslet i na počet židlí.
Míry by měly být takové, aby stůl nepřekážel a nemusel být stále obcházen. Při plánovaní umístění stolu se musí myslet na prostor každého jednotlivce, aby to pro něj bylo pohodlné při samotném stolování. A zároveň je třeba myslet na to, že při vstávání od stolu by měl mít člověk dostatek prostoru na to se odsunout. Normální výška stolu se udává 75 cm.
Tvar jídelního stolu
- Obdélník – tyto stoly jsou nejtypičtější. Vzhledově se hodí prakticky do každé domácnosti. Tímto typem jídelního stolu se dá i opticky oddělit kuchyň od obývacího pokoje. 4 osoby potřebují minimální rozměr stolu 120 x 80 cm.
- Čtverec – většinou si ho pořizují mladé a starší páry. Nejčastěji ho využívají maximálně dvě osoby, které nemají velký prostor na umístění. Pro více lidí není zcela vhodný. 2 osoby potřebují stůl s rozměrem 80 x 80 cm.
- Ovál – podobný obdélníkovému tvaru, ale bez hran. Bonusem oproti obdélníku je možnost obsadit kolem tohoto stolu více lidí. Není omezen rohy. Všechny stoly s kulatou hranou jsou velmi vhodné do domácnosti s dětmi.
- Kulatý – vyžaduje okolo sebe velký otevřený prostor. Není tedy vhodný do menších interiérů. Pro čtyřčlennou rodinu je potřeba stůl s průměrem 105 cm (dle výpočtu minimálního prostoru na osobu). Výhodou kulatého stolu je, že se nemusí určovat, kdo bude sedět v čele.
- Barový pult – aktuálně velmi často navrhovaný do interiérů. V případě menší místnosti ideální řešení pro dvě osoby. Dobře se dá také využít prostor pod ním.
- Vysouvací deska u kuchyňské linky – praktické řešení malého prostoru
Konstrukce
Konstrukce by měla být nedílnou a pevnou součástí stolu. Díky spojené spodní části s deskou je stůl pevnější a vydrží mnohem déle. Optimálním materiálem pro spodní konstrukci stolu je kov.
Velmi často jsou ke stolu do spodní části přivrtávány nebo lepeny nohy, které ale nemají takovou životnost, jako výše zmíněná pevná konstrukce.
Péče o dřevěný stůl
Jídelní stůl a celkově nábytek nekupujeme denně. Chceme, aby nám sloužil, co nejdéle. A právě jeho životnost podpoříme naší správnou péčí. Je tedy velmi důležité znát konkrétní materiál jídelního stolu a nastudovat si také pokyny výrobce, abychom si stůl při prvním pokusu o vyčištění hned nepoškodili.
- Výrobci zpravidla doporučují hned po zakoupení natřít olejem
- Pravidelně čistit suchou bavlněnou látkou
- Na větší nečistoty použít lehce namočenou houbičku ve vlažné vodě. Na dřevo se nesmí dostat velké množství vody. Poté povrch pečlivě vysušte.
- Vždy kontrolujte všechny čistící prostředky a vyhněte se všem, které nejsou k tomu určené.
- Olejový nátěr aplikujte 2x do roka. Dřevěná deska se vám odmění dlouhou životností a krásným vzhledem.
- Dlouhodobě stůl nevystavujte vlhku, vysokým teplotám a slunečnímu záření. Na základě těchto jevů může dřevo měnit svůj tvar, vzhled i barvu.
- Používejte pod stolování podložky.
Postup olejového nátěru:
- Nejdříve musíte obrousit mechanické poškození povrchu jemným smirkovým papírem.
- Odstraňte všechny nečistoty z povrchu. Včetně prachu.
- Aplikujte olej na povrch. Postupujte dle informací na obalu oleje.