Vybíráme osvětlení do domácnosti
Dostatečné osvětlení nám dodává do bytu tu správnou atmosféru a díky tomu i dobrou náladu. Osvětlení se vybírá nejen podle barvy světla, ale i umístění v bytě. Podstatný je i směr, kam světlo dopadá. Světlo by nemělo stínit.
Každá místnost v domácnosti vyžaduje jiný typ osvětlení. Pro odpočinek je ideální tlumené světlo. Dnes jsou k dostání i světla, kde si sami můžete regulovat míru osvětlení.
U správného osvětlení je podstatné:
- Dobrá viditelnost
- Vyhnout se nepříjemné intenzitě světla
- Správné umístění v místnosti
Hlavní osvětlení místnosti
Umístění osvětlení bývá zpravidla uprostřed místnosti. Využívá se jako hlavní svítidlo. Díky různě nasměrovaným světlům získáte i zajímavé efekty na stropě, či stěnách.
Obývací pokoj – pozor na robustní lustry, které by neměly být montovány nad pohovku. Kvůli možnému nebezpečí pádu.
Ložnice – ideální je lehký lustr s teplým světlem, který se většinou zavěšuje nad postel. Může fungovat i jako dominanta místnosti. Záleží, zda volíte eleganci ve formě křišťálu nebo příjemnou atmosféru, kterou dodá lustr z přírodních materiálů.
Kuchyň – záleží na velikosti místnosti. Do 20 m2 stačí umístit jedno hlavní světlo. Můžete mít lustr nebo i závěsné světlo s více rameny. Design není přímo určený.
Kuchyňská linka – pracovní část v kuchyni se zpravidla osvětluje led páskami nebo bodovkami umístěnými ve spodní části skříněk tak, aby světlo bylo rovnoměrně rozprostřeno na pracovní desce. Led pásky mají několik výhod. Rychlou a snadnou montáž a velmi malou spotřebu energie. Efektivně se dají umístit i do šuplíků nebo spíže tak, aby nešly vidět.
Jídelna – pokud je jídelna součástí kuchyně, dá se využít umístění centrálního osvětlení přímo nad jídelním stolem. Pokud je stůl umístěn mimo kuchyň, namontujte si hlavní osvětlení i nad něj. Typ osvětlení by měl korespondovat s tvarem stolu. Kulatý, dlouhý hranatý, krátký atd.
Chodba – pokud je chodba větší, má vyšší strop, tmavší zákoutí, doporučuje se umístit centrální osvětlení i sem.
Garáž – nevyužívá se tolik design, ale funkčnost. Stropní světlo by mělo být velmi jasné, aby osvítilo celý prostor. Dnes se upřednostňují tzv. smart osvětlení, která můžete v klidu ovládat i z auta při příjezdu.
Smart osvětlení
Modernizace se nevyhnula ani světlům. Chytrá světla se dají ovládat na dálku pomocí ovládacího zařízení.
Zapuštěná světla
Existují světla, která se dají zapustit tak, že splynou v jednu plochu se stropem.
Stropní svítidla – stropnice nebo světla s více rameny
Světla lze podle chuti kombinovat tak, abyste umístěním dosáhli stejnoměrného osvětlení v místnosti.
Světla se senzorem
Můžete si nastavit dobu svícení a díky senzoru se automaticky při detekci pohybu světlo rozsvítí a opět samo zhasne. Takže nehrozí, že zapomenete někdy zhasnout.
Informace, zda je žárovka vhodná k úpravě světlosti přes stmívač, se uvádí na obale.
Vhodné místo pro tento typ světel je vstupní část bytu a schodiště. Tlumené svícení světel s čidlem oceníte například v noci. Díky tomu nemusíte rozsvěcovat centrální světlo, které bývá zpravidla ostřejší.
Schodiště – Moderní led diodový pásek se dá umístit na každý schod. Popřípadě bodovky, které se v tomto případě montují jen pár centimetrů nad zemí.
Dodatečná osvětlení
Tzv. bodovky, různé druhy lampiček a nástěnná světla. Slouží hlavně pro osvětlení konkrétního místa, kde právě vytváříme nějakou činnost – kuchyňská linka, pracovní stůl. Lampičky se často umísťují k posteli na čtení. Dají se pořídit v různých stylech a tvarech.
Světlovod – neobsahuje žárovku, ale dokáže přivést denní světlo do tmavých míst.
Koupelna – velmi důležité dodatečné osvětlení v koupelně je nad zrcadlem. Nejčastěji k tomu slouží bodová světla se studeným odstínem. Další možností je využít LED osvětlení po obvodu zrcadla. Do koupelny všeobecně volíme taková světla, která jsou odolná proti vyšší vlhkosti.
Slouží hlavně jako zajímavý prvek v místnosti. Popřípadě osvětluje konkrétní místo pro efekt.
Dnes už se i lustry pořizují do bytu jako funkční design. Velmi často si lidé vybírají osvětlení v přírodním stylu. Například dekory z ručně tkané mořské trávy, bambusu či ratanu. Dají se nakombinovat prakticky v každém interiéru. Ideální stínidla na lampy pro měkké světlo jsou vyráběna ze lnu či hedvábí.
Kromě přírodnin jsou také stále v kurzu typické lustry z křišťálu. Jsou výrazné a vytváří vždy nádhernou hru světel.
Nástěnné osvětlení ve venkovském stylu v sobě skrývá kus lidové tradice a často nostalgické vzpomínky. Rustikální osvětlení odkazuje na tradice. Hlavním materiálem je masivní dřevo, skleněný a kovový prvek. Velmi často se tyto tři varianty kombinují.
Nástěnná světla v retro designu jsou velmi podobná rustikálnímu stylu. U využití retro lamp a osvětlení se doporučuje držet zásady – méně je více. K tomuto stylu se často pořizují mosazné lampy nebo svícny.
Stojací lampa je velmi praktický typ osvětlení. Nejen, že dodá do každého obýváku příjemnou a pohodovou atmosféru, ale máte možnost ji kamkoliv přesunout. K dostání jsou také s integrovaným stmíváním, díky kterému si můžete nastavit intenzitu světla.
Aspekty pro výběr světla
- Velikost místnosti m2
- Výška stropu – zda vybrat lustr nebo závěsné světlo nebo se jim zcela vyhnout
- Výmalba pokoje – tmavá, světlá.
Ve světlé místnosti není třeba umisťovat tak intenzivní osvětlení, jako v tmavě vymalovaném pokoji.
- Nábytek – tmavý, světlý
- Umístění – interiér, exteriér
- Počet lumenů (lm – uvedeno na obale žárovky a značí světelný tok)
1 W u úsporné LED žárovky je v průměru 8 W u klasické žárovky = rozmezí 75–100 lm
- Jednotka Watt (W) uvádí, jaká je spotřeba energie dané žárovky. Tato informace však pomalu mizí, kvůli novým energeticky úsporným žárovkám.
- Brát v úvahu energetický štítek – informace je vždy uvedena na obale žárovky (A++ - E)
Výpočet optimálního osvětlení
Výpočet osvětlení ke konkrétnímu místu zajišťují profesionálové nebo je můžete vyhledat v normách.
Síla osvětlení se měří v luxech a normy sdělují jakou optimální intenzitu vyžaduje konkrétní místnost. V kuchyni se bavíme o hodnotě 500 lx, pracovna a dětský pokoj vyžadují sílu osvětlení 300 lx a například garáž a chodby jsou v rozmezí 75–100 lx.
LUX – množství světla, které dopadne například na m2
Samotný vzorec pro výpočet:
Velikost místnosti (m2) x lx (dle norem) = lm (Ideální osvětlení)
Dle počtu svítidel se výsledek dále rozděluje. Například dvě lampy a jeden centrální lustr musí dávat dohromady výsledek ze vzorce.
Dnes už máme na obalech jednotlivých LED žárovek uvedenou hodnotu. Takže podle ní můžeme vybírat správné typy, které se hodí přímo nám.
Barva osvětlení
Barevná teplota tzv. chromatičnost se udává v jednotkách kelvin (K). Výběr barvy by se měl odvíjet od umístění. Odstíny rozdělujeme na studené, teplé a neutrální.
- Studená bílá – barva do modra, ostřejší osvětlení. Ne moc příjemná pro oči, které velmi rychle dokáže unavit. Naopak je optimální pro pracovní prostředí, kde zefektivňuje kvalitu práce. V domácnosti se doporučuje tento typ osvětlení umísťovat do lamp se stínidlem. Hodnota studeného světla se pohybuje okolo 6000 K.
- Bílá – denní světlo nebo také neutrální. Ideální do pracovny, kuchyně nebo WC a koupelny. Na podzim a v zimě vnímáme toto světlo velmi pozitivně, kvůli krátkému dennímu světlu venku. Hodnota bílého světla je v průměru 4500 K.
- Teplá bílá – odstín je do žluta. Vhodné do domácností. Přirovnává se ke světlu z hořícího plamene v krbu. V tomto osvětlení se člověk cítí velmi příjemně a klidně. Ideálním místem je obývací pokoj či místnosti na spaní a relax. Hodnotu má v průměru 3200 K.
Barevná reprodukce se zakládá na tom, jak se barvy spolu míchají. Informace o reprodukci daného světla najdete na obale žárovky.
- Halogenová žárovka má nejkvalitnější barevnou reprodukci (průměr Ra 100)
- LED osvětlení se může chlubit minimálně Ra 80
- Úsporné žárovky nebo zářivky mají barevnost maximálně Ra 90
Rady, jak správně nastavit osvětlení
- Díky výškové nastavitelnosti a otočnému stojanu mají světla více možností nasměrování
- Vypínač by měl být zvlášť pro každé světlo
- Opticky se dají menší místnosti prodloužit díky světlu, které směřuje ke zdi
- Útulnou atmosféru nám zajistí světlo, které svítí do stropu
Údaje na obale žárovky
Na obale se dočteme podstatné informace, které potřebujeme o žárovce znát. Znázorňuje počet lumenů, wattů, barevnou reprodukci atd.
Mimo jiné tam můžeme najít další údaje, jako jsou:
- Trvanlivost žárovky
Uvádí se velké rozmezí od 1000 hodin až do několik desítek tisíc hodin. Záleží také na tom, jakou má maximální kapacitu na počet sepnutí. Tedy kolikrát můžeme žárovku rozsvítit.
- Doba náběhu na plný jas žárovky
Informuje nás o tom, jak dlouho trvá, než se žárovka plně rozsvítí.
- Velikost žárovky
Vhodný tvar je také důležité znát. Existují různé druhy svítidel, do kterých sedí pouze určité tvary žárovek.
- Obsah rtuti
Je stále povoleno malé množství rtuti, které žárovky obsahují. Tyto žárovky patří do recyklovaného odpadu.
Nabídka na trhu je velmi rozsáhlá, když si nejste jisti, můžete nechat výběr a umístění na profesionálech. Správný výběr světla a vhodné umístění zaručuje komfort a příjemnou atmosféru.