Trápí vás studené končetin?
Muži a ženy mohou vnímat teplotu a zimu odlišně. Vědecké studie dokazují, že muži mají tendenci mít vyšší tělesnou teplotu než ženy. Což může znamenat, že muži mohou být citlivější na horké teploty, zatímco ženy vnímají více chlad než teplo, protože ženy mají často nižší objem svalové hmoty. To znamená, že se mohou cítit unavenější nebo slabší, když je venku chladno. Nicméně toto samozřejmě neplatí pro každou ženu a každého muže. Každý jedinec může vnímat chlad a horko jinak v závislosti na jejich například fyzickém stavu ale také na dalších faktorech.
Studené ruce a nohy i v momentech, kdy je vám teplo? Nebo třeba i pokud ležíte doma pod dekou a stejně máte studené končetiny? Studené ruce a nohy by se určitě neměly podceňovat. Proč máte končetiny studené lze vysvětlit na základě několika důvodů. Důvody spolu mohou souviset nebo se doplňovat.
Nejčastějšími důvody a těmi lehčími mohou být třeba nedostatek spánku, stres, vyčerpání, nízká pohybová aktivita během dne, příliš nízký energetický příjem v potravinách nebo také třeba špatným držením těla. Tyto nejčastější důvody by se daly nazvat jako naše životospráva. Naše životospráva je velmi důležitá pro naše zdraví a celkovou kvalitu života. Zahrnuje všechny návyky, které ovlivňují naše tělo a mysl, jako jsou strava, fyzická aktivita, spánek, stres a další faktory. Správná životospráva může předcházet mnoha zdravotním problémům, nejen studeným rukám nebo nohám. Navíc celková životospráva má pozitivní dopad i na naše psychické zdraví a psychickou pohodu.
Těmto lehčím příčinám se dá vyhnout preventivními opatřeními. Pokud se vrátím k držení těla, tak jednou z příčin může být právě to. Protože při špatném držení těla nemusí dojít k celému prokrvení, což může způsobit, že se krev v rukou prokrvuje hůř než v ostatních částech těla. Se špatným držením těla úzce souvisí nedostatek spánku nebo třeba stres a vyčerpání. Pro lepší držení těla by měl každý člověk svému tělu dopřát alespoň 8 hodin spánku během dne. Stres a vyčerpání lze odbourat pomocí fyzických aktivit, při kterých svoje tělo, ale také mysl uvolníte. Čímž se dostáváme k tomu, že je potřeba mít dostatek pohybu. Může to znít tak, že pohyb je lék na všechno ale je doopravdy prokázáno, že člověk, který má více pohybu je zdravější a odolnější vůči nemocem. Dostatek pohybové aktivity neznamená, že se musíte potit v posilovně na páse každý den alespoň hodinu. Dostatek pohybu se dá zařídit také klidnou procházkou, příjemným zaplaváním v bazénu nebo krátkým cvičením.
Na lepší prokrvení rukou i nohou existuje několik cviků, které způsobí, že se ruce i nohy začnou prokrvovat a tím dochází k jejich oteplení. Může se jednat např. o cévní gymnastiku, která spočívá v tom, že měníte polohy svých končetin a prstů. Dalším tipem mohou být masážní nebo antistresové míčky. Nohou jezdíte po míčku na zemi nebo jej mačkáte v dlaních. Nejjednodušším cvikem je ale klasické roztahování prstů, které je taky nejvíc intuitivní a hýbete se přesně tak, jak je vám to zrovna příjemné. Pokud si budete ruce nebo nohy taky pravidelně promazávat třeba mastným krémem nebo i hřejivým, tak i toto vám může pomoct.
Kromě gymnastiky, masáží a pohybu je potřeba dávat pozor i třeba na to, jaké boty nosíte, když venku mrzne. Pokud máte tendenci ke studeným nohou určitě byste měli nosit boty s vyšší podrážkou. Do bot si můžete koupit hřejivé vložky. Zároveň je potřeba tělo ohřívat i zevnitř. O to se postará např. teplý čaj se zázvorem.
Za zhoršení cirkulace krve v článcích prstů na rukou může stát i tzv. Raynaudova choroba, což je tepenná porucha, jejímž následkem je právě špatné prokrvování. Choroba se převážně objevuje u mladých ve věku mezi 20 a 30 lety. Projevuje se, pokud je vám zima nebo vlivem emočního stresu. Další příčinou ledových rukou a nohou může být snížená funkce štítné žlázy. Vedle chladných končetin se při snížené funkci štítné žlázy objevuje únava a problémy s tělesnou váhou. Do této trojce chorob nebo omezení funkce patří ještě cukrovka. V moment, kdy je v krvi zvýšená hladina cukru dochází k poškozování cév, a to způsobuje horší prokrvování, což potom člověk může pociťovat formou chladu.
Pomáhá otužování?
Nejčastější věta, kterou opravdu lidé s chladnými končetinami slyší je, že se asi málo otužují, když je jim zima nebo mají chladné ruce. Na pravidelném saunování ale opravdu něco bude. Pokud je vám sauna nepříjemná můžete vyzkoušet jednou za čas dát si doma studenou sprchu. Při ledové sprše byste ale měli být schopni dýchat a uvolnit se, jinak je studená sprcha jen pouhým šokem pro váš organismus.
Pro shrnutí si pojďme říct, jak tedy na studené končetiny vyzrát:
- Dodržujte vyváženou stravu, abyste měli dostatečný energetický příjem.
- Pravidelný pohyb alespoň několikrát do týdne, v sedavém zaměstnání se pokuste ze židle během dne vstát alespoň na 45 minut.
- Myslete na pitný režim – během dne hlavně pijte dostatek vody a v chladném dni si dejte horký šálek dobrého čaje např. z meduňky.
- Dopřejte si kvalitní aspoň 8hodinový spánek.
- Teple se oblečte, noste teplé boty, ponožky nebo třeba palčáky.
Ještě se říká, že sklenička dobrého vína vás zahřeje vždycky, dávejte ale pozor v případech, kdy chladné ruce pocházejí z nemocí. V tomto případě alkohol není řešením.
A co na studené ruce a nohy doporučují naše babičky?
Babské rady jsou pro některé osoby nebo skupiny užitečné a inspirativnÍ, zatímco jiní se s nimi nemusí ztotožňovat nebo je vůbec požadovat za aplikovatelné do jejich osobního života. Nakonec záleží na každém z nás, aby si zvolil, kterých rad se bude držet.
Babičky by nám poradily:
- Čaj ze srdečníku obecného – z dvou lžic bylinky a 500 ml vroucí vody si připravte vylouhovanou směs, kterou necháte 10 minut louhovat. Po 10 minutách je čaj připravený ke konzumaci. Pozor tuto bylinku by ale neměli užívat lidé, kteří mají předepsané léky na ředění krve.
- Zázvorovou koupel – koupel je nejlepší si nachystat skoro před spaním, do horké vany si vmíchejte 3 lžíce čerstvého a nejlépe nastrouhaného zázvoru. Ideální čas koupele je 30 minut, ale provádějte ji maximálně 1-2x za týden.
- Masáž měsíčkovým olejem – olej lze koupit v drogérii nebo lékárně, ale pokud máte sušené květy měsíčku a olivový panenský olej, tak si jej můžete připravit i doma. Stačí vše dát do sklenice, zavřít a nechat měsíc louhovat ve tmě.
- Skotské střiky pro nohy – jedná se o silný proud vody na např. sprchovací hlavici. Potom jej jen pusťte a pravidelně střídejte teplotu vodu.
- Zahřívací ingredience – aby vám bylo teplo i zevnitř je potřeba zahřívat tělo zahřívacím kořením jako je například skořice, chilli, badyán nebo třeba hřebíček
Několik slov na závěr
Závěrem lze říct, že vaše fyzické zdraví se odráží od vašeho psychického. Pokud některé zásady, které jsme zmínili výše dodržujete, a přesto se nic neděje, zkuste změnit svoje návyky.
Změna životního stylu a návyků může být klíčem k řešení studených rukou a nohou. Pokud by však problémy přetrvávaly i po změně životního stylu, tak by bylo na místě se poradit s odborníky.
Ve spoustě případu ale nemusí být důvod právě nemoc, zkuste teda zbytečný stres hodit za hlavu, jíst pravidelně a dostatečně, přidejte zdravý pohyb, dostatek spánku a sem tam klidně deci dobrého vína, a hlavně se teple oblečte!